تبلیغات
به وسعت آسمان - مقایسه ای بین دو مسابقه
 
درباره وبلاگ
نظرسنجی
به نظر شما اجرای نظام 3-3-6 و شروع آن در سال تحصیلی (92-91) تا چه حد موفّق بوده است؟


جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به وسعت آسمان
در بهمن و اسفندماه امسال٬ مسابقه ی قرآنی مائده از طرف اداره کلّ تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در دو رشته ی حفظ و تفسیر برگزار شد. این مسابقه امسال به مناسبت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به حفظ و تفسیر سی و ششمین سوره ی قرآن کریم٬ یعنی «سوره ی مبارکه ی یس» اختصاص یافت.  به لطف خدا٬ بنده در سطح شهرستان در تفسیر٬ رتبه ی اوّل و در حفظ٬ مقام دوم و سپس در مرحله ی استانی که در تاریخ ۹۳/۱۲/۷ در مشهد در هر دو رشته برگزار گردید٬ از میان ۲۰۰ نفر شرکت کننده که به این مرحله راه یافته بودند٬ مقام ممتاز را کسب کردم. در بین ۱۰ نفر برگزیدگان این مسابقه٬ دو نفرمان خوافی بودیم٬ سرکار خانم فرشته تصویری رودی نیز که از آموزگاران پرتلاش و فعّال شهرستان خواف هستند و در سال تحصیلی (۹۱-۹۰) معلّم نمونه ی استانی شدند٬ جزء برگزیدگان استانی بودند.

چند نکته در مورد این مسابقه و مسابقات قرآن فرهنگیان:

    می دانیم که هر سال٬ مسابقات قرآن فرهنگیان از طرف آموزش و پرورش در دو مرحله ی شهرستان و استان برگزار می شود. متأسّفانه این مسابقات٬ اشکالات اجرایی فراوانی دارد و با وجود آن که تاکنون(صرف نظر از امسال)٬ ۷ سال است که اجرا می شود٬ هنوز هم نقایص اجرایی آن برطرف نشده و به باور بنده٬ بیش تر در جهت خلاف هدف هایی که برای آن در نظر گرفته شده٬ عمل می شود که بد نیست بین آن و مسابقه ی مائده مقایسه ای داشته باشیم:

۱- اطّلاع رسانی خوب مسابقه ی مائده: مسئول محترم اداره ی تبلیغات٬ پس از تصحیح برگه های امتحانی مرحله ی شهرستان٬ به صورت تلفنی و سپس حضوری٬ اطّلاعات خوب و کاملی در مورد افراد برگزیده (برتر) و نمره ی آن ها (بازخورد) به من ارائه داد٬ در حالی که در مسابقات قرآن فرهنگیان٬ معمولاً مسئول برگزاری مسابقات٬ حاضر نمی شود امتیاز افراد را به رؤیت آن ها برساند.

۲- مسابقه ی حفظ و تفسیر٬ به صورت کتبی با سؤالات عینی (چهارگزینه ای) برگزار گردید و با این روش٬ از سوگیری و اعمال سلیقه در داوری جلوگیری شد٬ بر خلاف مسابقات فرهنگیان که ما با تمام وجود در سال های گذشته٬ ناحقّی٬ تبعیض و بی انصافی را در داوری مرحله ی استانی حس کرده ایم. شاهد این مدّعا این که کارشناس امور تربیتی اسبق اداره که مسئول برگزاری مسابقات قرآن بود٬ در اردیبهشت ۹۲ طیّ تماسّ تلفنی به من گفت: متأسّفانه در مرحله ی استانی٬ تبعیض و ناحقّی زیاد است و به مجرّد این که یکی از شهرستان ها در برگزاری مرحله ی استانی کمکی به مسئولان نماید٬ بیش تر افراد برگزیده از همان شهرستان انتخاب می شوند! این نوع رفتار باعث شد که من٬ سال گذشته با وجود آن که در مرحله ی شهرستان٬ مقام اوّل یکی از رشته ها را کسب کردم٬ برای مرحله ی استان نروم و عطای مسابقه را به لقای آن ببخشم!

۳- از نکات جالب توجّه مسابقه ی مائده٬ تصحیح پاسخنامه ها بلافاصله پس از آزمون و برگزاری اختتامیّه و اهدای جوایز٬ یک ساعت بعد از اتمام آزمون بود٬ در حالی که در مسابقات ما در مرحله ی شهرستان٬ نتایج حدّاقل دو هفته یا یک ماه بعد بخشنامه می شود. جالب این که مراسمی هم برای تقدیر از چهره های برتر قرآنی فرهنگیان برگزار نمی شود و چه بسا باید خودِ همکار به اداره مراجعه کند تا جایزه اش را دریافت نماید. خودِ من چند سال قبل پس از چند بار مراجعه به اداره برای دریافت جایزه ام٬ پس از آن که چند کفش پاره کردم(!) بالاخره با برخورد جالبی مواجه شدم. مسئول برگزاری مسابقه که آن روز هم به روال قبل٬ در اداره حضور نداشت٬ پشت تلفن٬ از من خواست به مغازه ای که سایر جوایز از آن جا خریداری شده بود٬ مراجعه و جایزه ام را از آقای مغازه دار دریافت نمایم!

۴- گذاشتن نتایج (نمره و کارنامه) در سایت٬ از اقدامات جالب دیگر این مسابقه بود. دو سال قبل٬ به علّت آن که یکی از بستگان در بیمارستان بستری بود٬ پس از شرکت در مسابقات قرآن استانی فرهنگیان٬ نتوانستم به مراسم اختتامیّه برسم٬ در حالی که با توجّه به اظهار نظر دیگر شرکت کنندگان و  تشویق حُسن حفظم از سوی داور مسابقه٬ انتظار داشتم جزء افراد برگزیده باشم. از آن جایی که هیچ یک از دوستانم برای مراسم نمانده بودند٬ پس از بازگشت به خواف٬ از مسئول امور تربیتی اداره خواستم به شکل تلفنی٬ از اداره کل٬ امتیاز و رتبه ی مرا جویا شود٬ ولی طرف مقابل٬ حاضر نشد نتیجه را به همکار خودش در اداره (نه منِ شرکت کننده) اعلام نماید و با برخوردی سرد و زننده٬ ما را دچار شگفتی و حیرت نمود!

۵- تمایز داوران از شرکت کنندگان: این٬ امری مسلّم و منطقی است٬ امّا در مسابقات فرهنگیان سال تحصیلی (۹۲-۹۱)٬ شاهد این اتّفاق نادر و عجیب بودیم که هم در شهرستان و هم استان٬ بعضی از داوران٬ شرکت کننده هم بودند!!

۶- مسئول محترم اداره ی تبلیغات اسلامی٬ یک هفته قبل از برگزاری مرحله ی استانی با من تماس گرفت و زمان و مکان مسابقه را به من اعلام نمود تا خود را برای آن آماده نمایم٬ در حالی که چند سال قبل٬ در اردیبهشت ۸۸ دو روز قبل از برگزاری مرحله ی استانیِ مسابقات قرآن فرهنگیان٬ کارشناس محترم با من تماس گرفت و چون گوشی بنده بی صدا بود٬ فردای آن روز مجدّداً تماس گرفت و من که آن موقع با خانواده به گردش رفته بودم٬ مجبور شدم از همان جا سوار اتوبوس و راهیِ مشهد شوم٬ بدون آن که آمادگیِ کافی داشته باشم. سال گذشته نیز اصلاً مسئول اداره٬ زمان مسابقه ی استانی را به اطّلاع بنده نرساند و من از یکی از همکاران دیگر که خودش از برگزیدگان بود٬ از زمان مسابقه اطّلاع یافتم!

شما قضاوت کنید! صرف نظر از برخی اشکالات اجراییِ اندک در مسابقه ی مائده٬ از جمله شروع آزمون با تأخیر٬ کمبود مراقب و برخی از موارد تقلّب (البتّه خیلی کم تر از امتحانات دوره های ضمن خدمت آموزش و پرورش)٬ جوایز کم تر از حدّ انتظار و عدم توجّه به هزینه های ایاب و ذهاب شرکت کنندگان شهرستانی ٬ مشخّص نکردن رتبه ی اوّل تا سوم (۱۰ نفر همه ممتاز) و عدم درج شماره و تاریخ در تقدیرنامه٬ کدام یک بهتر اجرا شده اند؟ و آیا انتظارِ این که وزارت آموزش و پرورش که خود٬ دست اندرکار آموزش است٬ مسابقه ها را خیلی بهتر از این٬ اجرا نماید (آن هم پس از چند دوره برگزاری و کسب تجربه) و در این زمینه پیشرو باشد٬ توقّع زیادی است؟! امروز برای انجام کاری به اداره ی خودمان رفتم٬ پس از آن که روز امور تربیتی را به معاون محترم پرورشیِ اداره٬ که همکار بزرگوار و محترمی است٬ تبریک گفتم٬ از ایشان درباره ی مسابقات قرآن فرهنگیان پرسیدم و این که هر سال٬ بهمن ماه در شهرستان برگزار می شد٬ چرا امسال از آن خبری نیست؟ و این که ایشان قبلاً فرموده بودند٬ برای مسابقات قرآن٬ برنامه هایی دارند٬ آیا این برنامه ها و تدابیر٬ همین بود که مسابقات به فراموشی سپرده شود؟ ایشان فرمودند: ما دو مسابقه برگزار کرده ایم: یکی مسابقات اوقاف و دیگری٬ به گمانم منظورشان٬ همین مسابقه ی مائده بود! گفتم: منظورم هیچ یک از این ها نیست٬ بلکه مسابقات قرآن فرهنگیان را می گویم! با هم به اتاق مجاور رفتیم. کارشناس قرآن به معاون محترم گفت: باید مسابقات قرآن فرهنگیان را اجرا کنیم٬ احتمالاً پایان همین هفته. معاون محترم پرسیدند: آیا بخشنامه فرستاده اید؟ گفت: نه! و من خوش حال شدم از این که بالأخره این عزیزان به یاد مسابقه ی قرآن فرهنگیان هم افتادند!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 9 اسفند 1393 :: نویسنده : ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی
نظرات ()
شنبه 26 اردیبهشت 1394 10:06 ب.ظ
قرار بود که کارنامه ی شرکت کنندگان در مسابقه ی مائده٬ در سایت قرار داده شود٬ ولی این کار انجام نشد. لازم است به این موضوع اشاره نمایم که امسال٬ مدیریت آموزش و پرورش شهرستان خواف مراسمی برای تجلیل از معلّمان و دانش آموزان موفّق قرآنی تدارک دیدند که در روز سه شنبه ۹۴/۲/۲۲ برگزار گردید و الحق در نوع خود بی سابقه بود که لازم است از معاونت محترم پرورشی تشکر و قدردانی نماییم. خوشبختانه دانش آموزان عزیزمان رتبه های استانی فراوانی کسب نموده بودند٬ از جمله ۵ نفر دانش آموزانی که در رشته ی حفظ از مقطع متوسّطه ی اوّل به شهرستان فیروزه اعزام شده بودند٬ همه مقام اوّل استانی را کسب نمودند که یکی از آن ها دانش آموز عزیزم در سال گذشته٬ حافظ ارجمند امیرمحمّد منصوری بود و هم چنین محمّد مهدی نطّاق دانش آموز عزیز دیگرم که او هم حافظ قرآن است٬ در رشته ی صحیفه ی سجّادیه٬ مقام استانی کسب نموده بود. هم چنین از دانش آموزان امسال٬ از محمّد عرفان مطلوب دانش آموز عزیز و قرآنی ام که در رشته ی احکام مقام اوّل شهرستان را کسب کرده بود٬ تقدیر صورت گرفت.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.