درباره وبلاگ
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به وسعت آسمان
به دنبال اهانت ناخواسته ی مهران مدیری مجری برنامه "دورهمی" به دو تن از صحابه ی بزرگوار پیامبر اکرم (ص)، حضرات طلحه و زبیر (رضی الله عنهما) مدیریت محترم حوزه علمیه جناب مولانا مطهری و نماینده محترم مردم خواف و رشتخوار طی نامه ای به ریاست محترم صدا و سیما این جسارت نابخشودنی را محکوم نمودند و ممانعت اهانت به مقدسات را خواستار شدند که متن آن به شرح زیر است:ریاست محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

 احتراما لازم به ذکر است که توهین به بزرگان و اعتقادات بیش از یک میلیارد مسلمان به شیوه ی تمسخر و استهزا که در شبکه نسیم و در برنامه دورهمی که توسط مجری آن، آقای مهران مدیری که در آن به دو صحابه ی بزرگوار رسول الله (ص) صورت گرفت، گناهی است نابخشودنی که دل میلیون‌ها مسلمان ایرانی بیننده را جریحه‌دار و دل دشمنان را شاد کرد. بدیهی است که شناعتِ سخنان او در این موقعیت بحرانی و حساس کنونی منطقه که جامعه اسلامی احتیاج به وحدت دارد و علما و مسئولین نظام اسلامی افراط گرائی را محکوم می کنند، از همه مهمتر که مقام معظم رهبری توهین به مقدسات اهل سنت و بالاخص اصحاب رسول الله (ص) را حرام و توهین کنندگان را مزدور دشمن می‌دانند، به اوج خود می‌رسد.

لذا ضمن محکوم نمودن سخنان مجری برنامه، معتقدیم مسئولین نظام جمهوری اسلامی باید اهانت به مقدسات اهل سنت را جرم امنیتی قرار داده و برای اهانت‌کنندگان، مجازات قانونی در نظر بگیرند تا هر کسی بی‌مهابا به خود اجازه ندهد آن هم در رسانه ملی که مسئول آن از طرف مقام معظم رهبری تعیین می شود به مقدسات اهل سنت اهانت کند.

حبیب‌الرحمن مطهری

مدیر حوزه علمیه احناف خواف

 

ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

واعتصموا بحبل‌الله جمیعاً و لا تفرقوا

در جهان پرآشوب کنونی که کشورها در آتش تفرقه و نفاق و واگرایی می‌سوزند، بسیارند سرزمین‌هایی که در آرزوی امنیت پایدار، درون سرزمینی باشند و حال که به لطف خداوند و با مدیریت عالمانه‌ی رهبر معظم انقلاب، این مهم در کشورمان به ثبات لازم رسیده، انتظار آن داریم که ریاست محترم سازمان صدا و سیما با هر آنچه که به نوعی همدلی، همبستگی و اتحاد و وحدت ملی ما را خدشه‌دار می‌سازد را به جِد مورد بازبینی قرار دهد. لذا به عرض می‌رساند اخیراً در برنامه تلویزیونی دورهمی مطالبی در اهانت به صحابه و بزرگان اهل سنت توسط مجری برنامه عنوان گردید که سبب رنجش‌خاطر هموطنان اهل سنت ایران‌زمین گشته است. انتظار داریم ضمن برخورد جدی با چنین حرکاتی که به نحوی مخدوش‌کننده‌ی اتحاد و وحدت ملی ماست، صدا و سیما تمام توان خویش را بر همگرایی و تقریب مذاهب در درون سرزمین و یکدلی اقوام و مذاهب بگمارد. باشد که ایران اسلامی عزیز تا به ابد آباد و امن و پایدار باقی بماند.

        محمود نگهبان سلامی؛ نماینده حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی


   هم چنین تعدادی از برادران اهل تشیّع نیز در اقدامی زیبا و وحدت آفرین، با اهل سنّت هم صدا شده و هر گونه توهین به شخصیّت های مورد احترام اهل تسنّن را محکوم نمودند؛ از جمله آقای علی مطهّری که ریاست جلسه ی علنی مجلس را به عهده داشتند و گفتند: «توهین به افراد اهل سنّت کار زشتی است و صدا و سیما باید عذرخواهی کند.»


 و امّا پاسخ صدا و سیما به نامه ی نمایندگان اهل سنّت مجلس شورای اسلامی:

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران    با صلوات بر محمّد و آل محمّد (ص)              ۹۵/۵/۲۵

                                                                                                                 ۱۳۰۰-۶۰۰

نمایندگان محترم اهل تسنّن مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

مروری بر رویکرد رسانه ی ملّی در موضوعات تولیدی و محتوای برنامه های سازمان صدا و سیما در سال های گذشته، نشان از توجّهات و حسّاسیت های ویژه ی این رسانه به حفظ وحدت بین مذاهب و علی الخصوص تشیّع و تسنّن و نیز وحدت بین اقوام دارد که برای مخاطبان نمایان و آشکار است. بی شک یکی از این رویکردها، «حفظ و تقویت وحدت مذاهب اسلامی» است که در حوزه ی گسترده تر به وحدت مسلمانان جهان می انجامد. امّا علیرغم این موضوع، متأسّفانه در بخشی از برنامه ی «دور همی» جمله ای از زبان مجری برنامه گفته شد که بعضاً رنجش خاطر برادران اهل سنّت را به دنبال داشت. بدیهی است چنین اتّفاقاتی که ناخواسته و بر اساس ماهیّت رسانه، گاه توسّط گوینده، مجری و یا دیگر عوامل برنامه ها رخ می دهد، هیچ ارتباطی با راهبردها و سیاست های رسانه ی ملّی ندارد و مطمئنّاً برخورد با عوامل خاطی را به دنبال خواهد داشت.

بر این اساس و در پی خطای صورت گرفته در برنامه ی «دور همی» اعلام می دارد، با برخی از عوامل برنامه از جمله مجری و مدیر پخش شبکه ی نسیم برخورد لازم صورت گرفته و تذکّرات لازم به ایشان داده شده است. در پایان مجدّداً اعلام می شود که حفظ و تقویت وحدت اقوام و مذاهب به ویژه اتّحاد و انسجام برادران اهل تشیّع و تسنّن همواره به عنوان یکی از مهم ترین راهبردهای سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در صدور اولویّت ها و سیاست های این رسانه قرار داشته و دارد و با اتّفاقات و اشتباهاتی که بر خلاف این جریان رخ می دهد، قاطعانه برخورد خواهد شد.

                                                                  محمّد علی عبدالله زاده 

                                                                               معاون حقوقی و امور مجلس


   شکّی نیست که توهین به مقدّسات و عقاید هر گروه و فرقه ای، از نظر اسلام و نزد عقل سلیم و منطق و فطرت انسانی محکوم و ناپسند است. سخنان و توصیه های ارزشمند مقام معظّم رهبری در این زمینه صریح و واضح است، به طوری که در این زمینه جای بحثی وجود ندارد؛ از جمله:

- نباید به مقدّسات سایر مسلمین اهانت بشود؛ طعن به خلفا جایز نبوده و حرام شرعی است.

- تحریک عواطف مذهبی برادران اهل سنّت کار بسیار خطا و گناه است و درست همان چیزی است که امروز سازمان های جاسوسی آمریکا و اسرائیل دنبالش هستند، آن ها مزدور بدون جیره و مواجب دشمنند و خشم الهی را برای خودشان فراهم می کنند.

- شیعه ای که از روی نادانی و یا غرض به مقدّسات اهل سنّت توهین می کند، مأمور ایجاد اختلاف و عملش حرام شرعی و خلاف قانون است.

- اهانت به نمادهای برادران اهل سنّت از جمله اتّهام زنی به همسر پیامبر اسلام (عایشه) حرام است.

- هر کس وحدت ملّی را به بهانه های مذهبی از جمله طرفداری از شیعه و سنّی خدشه دار کند، چه شیعه باشد و چه سنّی، مزدور دشمن و دشمن اسلام است؛ چه بداند و چه نداند و متوجّه نباشد.

   امّا متأسّفانه بر خلاف آن چه در نامه ی صدا و سیما ذکر شده است، بینندگان بارها شاهد اهانت به صحابه و شخصیّت های مورد احترام اهل سنّت در صدا و سیما بوده اند. البتّه مشخّص است که مورد اخیر، عمدی نبوده و مجری و کارگردان برنامه هدف سوئی نداشته اند؛ با این حال با توجّه به آن که برنامه پخش مستقیم و زنده نبوده، می توانستند آن قسمت را حذف نمایند تا قلوب اهل سنّت جریحه دار نشود و ضمناً امید است که راهبردهایی جهت بالا بردن اطّلاعات دینی و مذهبی کارکنان صدا و سیما و مجریان و دقّت بیش تر در این زمینه اتّخاذ شود. هم چنین متأسّفانه در این سال ها چه در زمان آقای لاریجانی و چه در دوران تصدّی آقای ضرغامی و پس از آن، برنامه های صدا و سیما از این نظر، در راستای منویّات و توصیه های مقام معظّم رهبری نبوده و اهل سنّت به جز هفته ی وحدت -آن هم فقط در حدّ بیان تبریک هفته ی وحدت توسّط برخی از علمایشان- در فیلم ها و برنامه های صدا و سیما سهمی نداشته اند و مع الأسف شاهد اهانت های فراوان به عقاید و باورهایشان بوده اند. توهین ابراهیم حاتمی کیا به امّ المؤمنین عایشه ی صدّیقه (رض)، صحبت های مرحوم فرج الله سلحشور درباره ی تفاسیر اهل سنّت، برخی از صحنه های سریال «امام علی (ع)» به کارگردانی داوود میرباقری و اهانت به حضرت طلحه و زبیر (رضی الله عنهما) و برخی دیگر از اصحاب پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و مجموعه ی تلویزیونی «مختارنامه» و توهین به شخصیّت بزرگواری چون عبدالله بن زبیر (رض)، اهانت اکبر عبدی به قوم عرب، به نمایش کشیدن تصویر افرادی خائن از برادران کُرد و اشخاصی قانون شکن و قاچاقچی از برادران بلوچ در فیلم های سینمایی، اهانت به عزیزان ترک و لُر در بعضی از برنامه ها و ... شاهدی بر این مدّعاست. امیدواریم از این پس صدا و سیما، با در نظر گرفتن فرمایشات و دیدگاه های ارزشمند رهبری و عمل به قانون اساسی، در راستای حفظ وحدت و انسجام اسلامی و احترام به همه ی اقوام و مذاهب گام بردارد؛ چرا که ملّت فهیم ایران با هر مذهب، زبان، فرهنگ و قومیّتی دوستدار میهن و حامی نظام اسلامی هستند و از این که بهانه ای برای دشمنان جمهوری اسلامی در جهت بدگویی از نظام اسلامی فراهم شود، راضی و خشنود نیستند و همه به آبادانی، سرافرازی و سربلندی میهن اسلامی می اندیشند.*


*منابع:

اینترنت: WWW.ahnafekhaf.com/731 ، ostanha.tabnak.ir/fa/news/278809 و ...

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 28 مرداد 1395 :: نویسنده : ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی
نظرات ()
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic