درباره وبلاگ
نظرسنجی
به نظر شما اجرای نظام 3-3-6 و شروع آن در سال تحصیلی (92-91) تا چه حد موفّق بوده است؟


جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به وسعت آسمان
                                 
« بدبخت٬ کسی است که در ماه رمضان هم از رحمتِ الله محروم بمانَد. » (پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم) (رواه الطّبرانی)
ماه مبارک رمضان٬ فرصتی ارزشمند و کوتاه برای ما مسلمانان است؛ چه خوب است که از لحظه لحظه ی آن استفاده کنیم و قدر ساعات و دقایق پربرکت آن را بدانیم تا بعداً دچار پشیمانی و حسرت نشویم. برخی از اعمال نیک که در این اوقات می توانیم از آن ها بهره بگیریم٬ عبارت اند از:

۱-تلاوت قرآن: پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند: « هر کسی که حرفی از کتاب خدا را بخوانَد٬ برایش در عوض آن یک حرف٬ یک حسنه است٬ و اجر یک حسنه برابر ده حسنه می باشد؛ من نمی گویم که الم یک حرف است٬ بلکه الف٬ یک حرف است٬ لام٬ یک حرف و میم٬ یک حرف. » علاوه بر این٬ علما می گویند: در ماه مبارک رمضان٬ تلاوت هر آیه ای از قرآن برابر یک ختم قرآن در ماه های دیگر اجر و ثواب دارد.

۲-دعا: رسول خدا (ص) فرموده اند:  « دعا در واقع٬ اصل عبادت است. » و « دعای سه نفر رد نمی شود؛ دعای روزه دار تا آن که افطار کند٬ دعای حاکم عادل و دعای مظلوم. » (رواه احمد)


۳-روزه گرفتن: پیغمبر اکرم (ص) می فرمایند: « هر کسی که بدون عذر شرعی یا بیماری٬ یک روز از رمضان را روزه نگیرد٬ اگر تمام عمرش را روزه بگیرد٬ نمی تواند آن یک روز را جبران کند. » (رواه احمد و ترمذی و ابوداوود و ابن ماجه)

۴-نماز شب و تهجّد: «اَلصّیامُ وَالقُرآنُ یَشفَعانِ لِلعَبدِ یَقولُ الصّیامُ رَبِّ اِنّی مَنَعتُهُ الطَّعامَ وَ الشَّرابَ فِی النَّهارِ فَشَفِّعنی فیهِ وَ یَقولُ القُرآنُ رَبِّ مَنَعتُهُ النَّومَ بِاللَیلِ فَشَفِّعنی فیهِ فَیَشفَعانِ » (رواه احمد والطّبرانی)  « روزه و قرآن٬ هر دو برای بنده شفاعت می کنند؛ روزه می گوید: پروردگارا؛ من او را در روز از خوردن و آشامیدن منع کرده بودم٬ پس شفاعتم را بپذیر. و قرآن می گوید: پروردگارا؛ من او را در شب از خوابیدن بازداشتم٬ پس شفاعتم را بپذیر. پس شفاعت هر دو قبول می شود. » و « هر کس شبانگاهان بیدار شود و همسرش را نیز بیدار کند٬ با همدیگر دو رکعت نماز (تهجّد) بخوانند٬ خداوند آن ها را در زمره ی مردان و زنانی قرار می دهد که بسیار خدا را یاد می کنند. »

۵-نمازهای نافله (مستحبّی) و تراویح: « شما را به سجده بسیار سفارش می نمایم؛ زیرا هر سجده ای که می کنید٬ خداوند٬ درجه ای بر منزلت شما می افزاید و گناهی از گناهان شما را پاک می گردانَد. » (رسول الله صلّی الله علیه و آله و سلّم) و « مردی که برای خواندن نماز (تراویح) به امام اقتدا می کند و تا پایان نماز٬ امام را همراهی می کند٬ از( ثوابی برابر با) عبادت یک شب کامل برخوردار می شود. » [نماز تراویح٬ جزء نماز شب محسوب می شود.]

۶-توبه: « درآن ( ماه رمضان ) چهار عمل را زیاد انجام دهید: ذکر کلمه ی طیّبه ( لا اِله اِلَّا الله )٬استغفار٬ درخواست بهشت و دعای نجات از جهنّم. » (فضایل اعمال)

۷-استغفار: پیامبر خدا فرموده اند: « هر کس بر استغفار پایبندی کند٬ الله تعالی برای او از هر تنگی٬ راه بیرون آمدن و از هر غم و اندوه٬ گشادگی قرار می دهد٬ و به او از جایی که گمان نمی برد٬ روزی می دهد. »

۸-ذکر: « تلاوت قرآن در نماز٬ افضل است از تلاوت در خارج از نماز٬ و تلاوت خارج از نماز٬ از تسبیح و تکبیر٬ برتر است٬ و تسبیح از صدقه برتر است و صدقه از روزه (مستحبّی) و روزه سپری در برابر آتش (جهنّم) است. » (حضرت محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم) و « هر کس بامداد و شامگاه صد بار بگوید: سُبحانَ اللهِ وَ بِحَمدِهِ٬ گناهان او را اگرچه همانند کف دریا باشد٬ پاک می گرداند٬ و در روز قیامت هیچ کس عملی بهتر از او به همراه ندارد٬ مگر کسی که همچون او یا بیش تر از او گفته باشد. » و « دو کلمه هستند که گفتنشان بر زبان سبک است٬ و در ترازو(ی اعمال) بسیار سنگین هستند و نزد خداوند رحمان٬ محبوب هستند٬ آن دو کلمه: سُبحانَ اللهِ وَ بِحَمدِهِ سُبحانَ اللهِ العَظیم هستند. » (صحیح بخاری)

۹-درود شریف: « هر کس بر من یک درود (صلوات) بفرستد٬ خداوند بر او ده درود می فرستد و ده گناهش بخشیده می شود و ده درجه به منزلت او اضافه می گردد. » (پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم)

۱۰-انفاق و کمک کردن به فقرا٬ مساکین و نیازمندان: « هیچ روزی مردم در آن صبح نمی کنند٬ مگر این که دو فرشته نازل می شود٬ یکی از آن ها می گوید: خدایا! مال اهل انفاق را جایگزین کن. و دیگری می گوید: خدایا! مالِ خودداری کننده از احسان را تلف نما. »

۱۱-شرکت در نمازهای جماعت: رسول اکرم (علیه الصّلوه و السّلام) می فرمایند: « نماز جماعت از نماز فرادی٬ بیست و هفت درجه برتر است. » (بخاری و مسلم) هم چنین: « هر کسی که روز و شب برای حضور در جماعت به مسجد برود٬ هر گامی که برمی دارد٬ گناهی از او پاک می شود٬ چه گام های رفتن و چه گام های برگشتن. » و « هر کس نماز عشا را با جماعت بخواند٬ مثل آن است که نیمی از شب را نماز خوانده٬ و هر کس نماز صبح را با جماعت بخواند٬ همانند آن است که تمامی شب را نماز خوانده است. »

۱۲-افطاری دادن: پیغمبر اکرم (ص) فرمودند: « هر شخصی که روزه داری را افطاری دهد٬ این عملش٬ سبب آمرزش گناهان وی و نجات از آتش (جهنّم) خواهد گردید و مانند ثواب آن روزه دار دریافت می کند٬ بدون آن که از پاداش او کم شود.» صحابه (رض) عرض کردند: « همه ی ما این توانایی (دارایی) را نداریم که روزه داری را افطاری دهیم. آن حضرت (ص) فرمودند: « الله متعال٬ این پاداش را به کسی هم که به روزه داری با یک خرما یا جرعه ای از آب و یا جرعه ای از شیر افطاری دهد٬ عطا می فرماید. »

۱۳-امر به معروف و نهی از منکر: « هر کس از شما امر ناشایستی را ببیند٬ باید با دستش جلوی آن را بگیرد٬ و اگر نتوانست٬ با زبانش منع کند٬ و اگر باز هم نتوانست٬ در دل٬ آن را بد بداند؛ و این٬ ضعیف ترین درجه ی ایمان است. » (رواه مسلم و ترمذی و ابن ماجه و نسائی)

۱۴-مطالعه ی کتب دینی: آن حضرت (ص) می فرمایند: « فضیلت عالِم برعابد هم چون فضیلت من (پیامبر) بر پایین ترینِ شما از لحاظ منزلت است. »

۱۵-شرکت در دوره های قرآن٬ تلاوت و استماع آیات نورانی قرآن: « هیچ قومی در خانه ای از خانه های خدا (مسجد) جمع نمی شوند که قرآن را تلاوت کنند و دور کنند٬ مگر این که بر ایشان٬ سکینه نازل می شود و رحمت٬ آنان را می پوشانَد و فرشتگان٬ آن  ها را احاطه می کنند و الله متعال٬ در جمع فرشتگان٬ از آنان یاد می کند. » (پیامبرمکرّم اسلام علیه افضل الصّلوات و اَزکَی التّسلیم)

۱۶-صله ی رحم: « هر کسی که دوست دارد در رزق و روزیِ او گشادگی ایجاد شود (روزی اش افزون گردد) و از طول عمر برخوردار گردد٬ باید صله ی رحم را به جا آوَرَد. » (پیغمبر اکرم علیه الصّلوه و السّلام)

۱۷-عیادت از بیماران: مسلمانی که به عیادت مسلمان دیگر برود٬ اگر هنگام صبح به عیادت برود٬ هفتاد هزار فرشته تا شب بر او درود می فرستند و اگر شب به عیادت برود٬ هفتاد هزار فرشته تا صبح بر او درود می فرستند٬ و برای او میوه های چیده ای در بهشت است. » (پیامبر گرامی اسلام)

۱۸-نماز میَت و تشییع جنازه: رسول خدا (ص) فرموده اند: « هر کسی بر جنازه ای نماز بخواند٬ یک قیراط اجر دارد و کسی که بر دفن آن جنازه نیز همراه شود٬ دو قیراط اجر خواهد داشت. » پرسیده شد: قیراط چیست؟ فرمودند: « دو قیراط همانند دو کوه بزرگ است. »

۱۹-عمره رفتن در ماه رمضان: رسول خدا (ص) فرمودند: « عمره رفتن در ماه رمضان (در اجر و ثواب) با یک حجّ کامل که در معیّت و همراهیِ من (پیامبر) باشد٬ برابری می کند. »

۲۰-قرض الحسنه دادن و سخت نگرفتن بر بدهکار: « پاداش قرض الحسنه هجده برابر صدقه است. » و « مردی به مردم قرض می داد و به پسر جوانش سفارش می کرد که اگر درمانده و مُعسِری نزد تو آمد٬ از او درگذر کن ( و به خاطر طلبت٬ او را به مشقّت نینداز ) باشد که خداوند متعال از ما درگذرد ( و گناهان ما را معاف کند) آن مرد خداوند را ملاقات کرد٬ در حالی که از گناهانش درگذشته بود. » (پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم)

۲۱-مهربانی با ایتام و کفالت آنان: رسول خدا (ص) فرمودند: « من و آن که کفالت یتیم را بر عهده می گیرد٬ در بهشت هم چون دو انگشت اشاره و وسطی که به هم نزدیکند٬ به هم نزدیک و هم جوار خواهیم بود. »

۲۲-اعتکاف: « معتکف از گناهان محفوظ می باشد و برای او نیکی ها به اندازه ای که برای عمل کننده می باشد٬ نوشته می شود. » (پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 16 تیر 1393 :: نویسنده : ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.