تبلیغات
به وسعت آسمان - برنامه ی روزانه ی یک روزه دار
 
درباره وبلاگ
نظرسنجی
به نظر شما اجرای نظام 3-3-6 و شروع آن در سال تحصیلی (92-91) تا چه حد موفّق بوده است؟


جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به وسعت آسمان
   برادر و خواهر مسلمان! رمضان آمده تا مجالی مناسب برای کسب میلیون‌ها ثواب؛ و همچنین پاک کردن ورقه‌های سیاه پرونده ی اعمال فراهم شود. مگر به دنبال رحمت خدا نیستی؟! قصرها و باغ‌ها و رضایت خدا را نمی‌خواهی؟! الآن رمضان در پیش است و مبادا برود و ما دست خالی بمانیم. یک روزِ رمضان؛ فرصتی بی نظیر و مجالی خوب برای نزدیک شدن به خداوند، با انواع طاعات و عبادات می باشد؛ چرا که انجام اعمال صالح در این ماه آسان تر است.

   عبدالله بن مسعود رضی الله عنه می‌گوید: «پشیمان نشدم، همانند پشیمان شدنم بر روزی که خورشیدش غروب کرد و از عُمر من کم شد ولی بر اعمال من افزوده نشد».

برنامه پیشنهادی

 سحری:

*چند دقیقه قبل از سحری بیدار شوید و وضو گرفته دو رکعت سنت وضو بخوانید و به دعا و استغفار مشغول شوید . در صحیح مسلم از رسول الله (صلّی الله علیه و سلّم) روایت است که فرمودند: «هنگامی که نیمی یا دو سوم از شب بگذرد، خداوند به آسمان دنیا آمده و می فرماید: آیا سؤال كننده‌ای هست تا درخواستش برآورده شود؟ آیا دعا كننده ای هست تا دعای او اجابت گردد؟ آیا خواهان آمرزشی هست كه او را بیامرزم؟ و این تا طلوع فجر ادامه دارد. »  

از عمرو بن عبسه رضی الله عنه روایت است، از رسول الله (صلّی الله علیه وسلّم) شنیدم که فرمودند: «نزدیك‌ترین زمانی كه بنده به خدا نزدیك می‌شود٬ در نیمه‌ی شب است، پس اگر می‌توانی٬ جزء كسانی باش كه خدا را در آن ساعت یاد می‌كنند».  (أبو داود والترمذی و صحیح ترغیب رقم ۱۶۴۷)

*سحری را فراموش نکنید حتی اگر چند دانه رطب، خرما و یا جرعه ای آب باشد؛ زیرا در آن برکت وجود دارد و خدا و ملائکه بر شما درود می‌فرستند و‌ثواب سحری خوردن، شامل حال شما می گردد.

 

بعد از طلوع فجر:

*با شنیدن اذان صبح جملات اذان را تکرار نموده و با خواندن دعای اذان، شفاعت پیامبر صلی الله علیه وسلم در روز قیامت را به دست آورید.

*دو رکعت سنت قبلیه صبح (که از دنیا و آنچه در آن وجود دارد بهتر است) را در منزل بجا آورده سپس جهت ادای نماز صبح به مسجد بروید و با خواندن دو رکعت سنت تحیه المسجد و وضو سعی کنید در صف اوّل قرار بگیرید تا از اجر و پاداش عظیم آن بهره برده و بشارت نور کامل در روز قیامت را دریافت نمایید و از صفات منافقان دور شوید.

*تصمیم بگیرید در رمضان٬ نماز جماعت از شما فوت نگردد.

*به قرائت قرآن، ذکر و دعا تا اقامه ی نماز مشغول شوید.

* اذکار صبحگاه را در همین موقع یا بعد از نماز صبح بخوانید.

*فراموش نکنید که حضور در نماز صبح بسیار ارزشمند است و خداوند می‌فرمایند: «إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا »«بی گمان نماز صبح٬ محلّ بازدید و گواهی فرشتگان است».

*به قدر امکان سعی کنید چند حزب از قرآن را قبل از هر نماز خوانده تا بتوانید تا پایان ماه چند ختم داشته باشید.

توجّه: قرآن و روزه دو شفاعت کننده ی روز قیامت هستند.

*سپس نماز صبح را به جا آورده و اگر مقدور شد در محل نماز بنشینید تا خورشید طلوع کند، و بعد از آن٬ دو رکعت سنت اشراق بخوانید، که این نشستن٬ با یک حج و عمره ی کامل برابری می‌کند.

*دو رکعت نماز اشراق، شروع نماز ضحی(چاشت) به حساب می‌آید.

*اگر بعد از نماز صبح استراحت کردید٬ نماز ضحی (دو٬ تا هشت رکعت) بعد از بیدار شدن تا قبل از زوال در منزل یا محلّ کار به جا بیاورید.

*بعد از آن٬ اعمال روزانه ی خود را شروع کنید و در کسب رزق و روزی٬ نیّت را خالص گردانید تا در آن نیز اجر و ثواب کسب کنید؛ زیرا تاجرِ صادق٬ همراه انبیا و صدّیقین محشور می‌شود. و بهترین خوردنیِ انسان٬ چیزی است که از دسترنج خودش باشد. سعی کنید زبان را به ذکر خدا مشغول کرده و دیگران را جهت تقرّب به سوی خدا تشویق نمایید و اگر منکری دیدید به نحو احسن آن را نهی کنید.

*در صورتی که در محلّ کار وقت داشتید٬ خود را با تلاوت قرآن مشغول کنید.

ظهر:

*با شنیدن اذان ظهر سعی کنید فوراً به مسجد آمده و به ادا نمودن سنّت تحیّه المسجد و وضو و چهار رکعت قبلیه ی ظهر مشغول شوید؛ وقت باقی‌مانده را نیز به تلاوت قرآن بپردازید؛ سپس نماز را با جماعت ادا نموده و بعد از گفتن اذکار بعد از نماز، دو رکعت سنّت بعدیه را به جا آورید و دوباره به کارهای خود مشغول شوید.

عصر:

*با شنیدن اذان عصر در مسجد حاضر شده همانند ظهر٬ خود را به نماز، ذکر و تلاوت قرآن مشغول نمایید.

* قبل از مغرب:

*خانواده را در امور خانه یاری داده و قبل از غروب٬ اذکار شامگاه را بخوانید.

*خواهران می‌توانند در حال آماده کردن افطاری٬ زبان را به ذکر ودعا مشغول سازند یا با گذاشتن نوار قرآن یا سخنرانی از وقت خود بهره برده و آشپزخانه ی خود را به محلّ کسب علم و نزول فرشته‌ها مبدّل کنند.

*با شنیدن اوّلین الله اکبر اذان مغرب از هر مسجدی که باشد با گفتن «بسم الله» و دعای افطاری، اوّل با چند دانه رطب، خرما یا آب روزه ی خود را افطار کنید. دعای افطاری:«ذَهَبَ الظَّمَأُ وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَثَبَتَ الْأَجْرُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ»   (ابوداود حدیث صحیح رقم ۲۳۵۷)

*بعد از افطار٬ جهت ادای نماز مغرب به مسجد بروید، بعد از ادای نماز و سنّت بعدیه به منزل برگشته با اهل و خانواده جهت صرف شام سر سفره حاضر شوید و شکر خدا را به سبب توفیق کامل نمودن روزه به جا آورید.

عشاء:

*باشنیدن اذان عشاء٬ جهت ادای نماز عشاء و تراویح در مسجد حاضر شوید و خود را با سنّت و ذکر و تلاوت قرآن تا اقامه ی نماز مشغول کنید. رسول الله (صلّی الله علیه وسلّم) فرمودند:«کسی که نماز تراویح را از روی ایمان و امید به پاداش خدا به جا آورد، گناهان گذشته‌اش بخشیده می‌شود.» و «کسی که نماز را با امام به جا آورد٬ ثواب قیام آن شب برایش نوشته می‌شود.»

تذکرات:

*در حلقه‌های وعظ و ارشاد حضور داشته باشید و از آنها بهره ببرید. سعی کنید در دوره های قرآن که در مساجد یا منازل دایر می‌شود حضور پیدا کرده و به تلاوت یا استماع قرآن مشغول گردید.

از ابو امامه رضی الله عنه روایت است که رسول الله (صلّی الله علیه وسلّم) فرمودند:«كسی كه به مسجد رفته و هدفی جز اینكه نیکی‌ای را یاد گرفته یا به دیگران یاد دهد؛ نداشته باشد٬ به اندازه‌ی اجر حج‌كننده‌ای كه حجّش كامل باشد، اجر می‌برد.»  (صحیح ترغیب رقم ۸۷)

* در دادن افطاری به اقوام، دوستان و فقرا كوتاهی نكنید؛ زیرا ثواب كامل یک روزه دار به شما می‌رسد، بدون آنكه از ثواب آن روزه‌دار كاسته شود؛ تا جایی كه پیامبر (صلّی الله علیه وسلّم)  توفیق برپایی ضیافت ومهمانی روزه ‌داران را از خدا برای خود و دیگران طلب می‌فرمود.  

*در قبول کردنِ  دعوت دیگران كوتاهی نكنید.

*خواهران با تهیّه ی افطاری برای خانواده و  مهمانان٬ شریک اجر و ثواب روزه ی آن ها خواهند بود.

*عزیزانی که به جای تلاوت قرآن، وقت خود را با تماشای سریال و فیلم‌ تلف می‌کنند؛ دقّت داشته باشند که علماء و صلحاء در رمضان٬ حتّی کلاسِ درس حدیث را کم می کردند تا بیشتر بتوانند قرآن بخوانند!

*آنچه در خانه آماده می‌کنید، بعنوان هدیه برای همسایه‌ واقوام بفرستید تا موجب خوش حالیِ آنها و کسب اجر روزه و صله ی رحم شود.

*در دادن صدقه روزانه اگر چه مقدار آن کم باشد، کوتاهی نکنید تا شامل دعای ملائكه قرار گرفته و گرما و حرارت قبر را از خود دور کنید. و هم چنین با دادن صدقه٬ بیمارانتان را درمان نمایید.

*به فرمایش رسول الله (صلّی الله علیه وسلّم)، اعمال نیك از مرگ‌ِ بد جلوگیری می‌كند. و صدقه‌ی پنهانی٬ خشم و غضب خداوند را خاموش کرده وصله‌ی ارحام (دیدار خویشاوندان) عمرِ انسان را زیاد می‌كند. و هر عملِ نیكی صدقه است. و اهل نیكی در دنیا٬ اهل نیكی در آخرتند. و اهل بدی در دنیا اهل بدی در آخرتند. و اوّلین گروهی كه وارد بهشت می‌شوند، اهل نیكی واحسانند.  (ترغیب رقم ۸۹۰ )

*با دادن زکات که ۲/۵ درصد مال می‌باشد، شر و آفت مال را از خود دور نمایید. و باید دقّت کرد که این درصد٬ مال حق فقرا و مساکین بوده و اگر پرداخت نگردد، کلّ مال را آلوده می‌سازد. 

*آیا می‌خواهید تا پایان رمضان دو ختم قرآن داشته باشید؟!!! کافی است قبل یا بعد از هر نماز٬ تقریبا نصف جزء را تلاوت کنید.

در دعای خیر٬ همدیگر را فراموش نکنیم.

«جَمَعنا وإیّاکُم فِی جَنّاتِ الفِردَوسِ مَعَ النَّبیّینَ وَ الصِّدِّیقینَ وَ الشُّهَداء وَ الصَّالِحین

منبع: سایت وااسلاماه٬ با اندکی تغییر


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 24 تیر 1393 :: نویسنده : ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی
نظرات ()
جمعه 27 تیر 1393 01:12 ق.ظ
سلام برادر . التماس دعا. ای کاش بتوانیم تنها یک دهم اعمالی را که شما نقل قول کرده اید به جا بیاوریم. خواندن به موقع نماز و خواندن آیاتی از قرآن بی شک ره توشه خوبی برای ما در این ماه خواهد بود. ضمن این که حتما گرمای خواف و سختی هایی که شما می کشید در روزه داری، معنی واقعی رمضان را برایتان تداعی می کند. در هنگام راز و نیازهایتان دوستانتان را فراوش نکنید. سپاس.
ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام جناب آقای دکتر مجدفر عزیز٬ بنده محتاج دعای شما برادر بزرگوار هستم. ان شاء الله خدای رحمان٬ به همگی ما توفیق عمل عنایت فرماید. روایتی از حضرت علی (علیه السّلام) است که فرموده اند: « من٬ سه چیز را دوست دارم؛ خدمت مهمان٬ روزه ی تابستان و شمشیر زدن در مقابل دشمنان. » من به لطف الهی٬ همواره دعاگوی دوستان هستم. ممنون از این که تشریف آوردید. طاعات قبول حق و التماس دعا!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.