تبلیغات
به وسعت آسمان - از خواب گران خیز!
 
درباره وبلاگ
نظرسنجی
به نظر شما اجرای نظام 3-3-6 و شروع آن در سال تحصیلی (92-91) تا چه حد موفّق بوده است؟


جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به وسعت آسمان
                                                 
« ألَم یَأنِ لِلَّذینَ ءامَنوا أن تَخشَعَ قُلوبُهُم لِذِکرِاللهِ وَ ما نَزَلَ مِنَ الحَقِّ » (حدید٬ ۱۶)
آیا هنگام آن فرا نرسیده است که دلهای مؤمنان با یاد خدا و آن چه از طرف حق نازل شده٬ خاشع گردد؟!
   چند شب پیش٬ فرزند خردسالمان را به همراه فرزند یکی از اقوام به پارک برده و مشغول تاب دادن آن ها بودیم که ناگهان٬ سر و صدای گوش خراشی٬ توجّه ما را جلب کرد؛ تعداد زیادی موتورسوار که با سرعت در حال عبور از خیابان بودند و مرتّب بوق می زدند. من ابتدا فکر کردم که کاروان عروسی است٬ ولی فهمیدم که عروسی ای در کار نیست و این ها جوان هایی هستند که هر شب٬ از هنگام نماز عشاء تا نزدیک سحر در خیابان ها پرسه می زنند. شب های بعد هم در جاهای مختلف شهر٬ از جمله داخل بعضی از میدان ها این افراد را که تعدادشان هم بسیار زیاد بود٬ دیدم.
    همان شب وقتی از پارک برمی گشتیم٬ فرزند دیگرِ آن خویشاوندمان - که نوجوانی هفده ساله است٬ با ما سوار ماشین شد و وقتی به مسجد محلّه شان رسیدیم٬ پیاده شد. قبل از آن که به مسجد برسیم٬ پرسیدیم: این وقت شب٬ درِ مسجد باز است؟ و آیا مراسمی آنجا برگزار می شود؟ گفت: بله٬ یکی از دوستانم آن جاست و می توانیم نماز بخوانیم یا قرآن تلاوت کنیم. من با تماشای اخلاص و شوق عبادتِ این پسر نوجوان٬ با خود گفتم که: ببین تفاوتِ ره از کجاست تا به کجا؟! الحمدلله در شهر ما٬ کم نیستند جوانان و نوجوانانی که در انجام عبادات و کارهای خیر٬ گوی سبقت را از سالمندان و پیران ربوده اند وحضور آنان در این ماه مبارک و حتّی در طول سال٬ زینت بخش مساجد و جلسه های قرآنی و دینی است٬ ولی باز هم مایه ی تأسّف است که می بینیم برخی از نوجوانان و جوانان شهرمان٬ هنگامی که پدرانشان در مسجد مشغول عبادتند٬ در خیابان ها مشغول دور زدن و ویراژ رفتن هستند و وقتی از کنار مسجد عبور می کنند٬ با ایجاد سر و صدا و مزاحمت برای نمازگزاران٬ سعی می کنند ابراز وجود نمایند و به جای آن که از این فرصت های طلایی برای پاک شدن از گناه و پرهیزکار شدن { لَعَلّکُم تَتّقونَ }٬ استفاده کنند٬ تا سحرگاه٬ به ایجاد مزاحمت برای اهل روزه٬ نمازگزاران و بیماران می پردازند. آیا این افراد٬ از این که پیرمرد یا پیرزنی و یا بیماری٬ هراسان از خواب بیدار شود و آن ها را نفرین کند٬ نمی ترسند؟! آیا خود را از عذاب الهی٬ ایمن می دانند؟! پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: « برای مسلمان٬ جایز نیست که برادر مسلمانش را دچار ترس و هراس کند. » و « کسی که همسایه اش از اذیّت و آزارش در امان نباشد٬ وارد بهشت نمی شود. » و « مسلمان کسی است که مردم از دست و زبانش آسوده باشند. » و « مؤمن کسی است که آن چه برای خود می پسندد٬ برای برادر (مسلمان) خود نیز بپسندد. »
   شاید گفته شود که نباید بر جوان ها سخت گرفت و آن ها به تفریح نیاز دارند و چون امکانات تفریحی کمی برای آن ها مهیّا می باشد٬ این گونه تفریح و شادی می کنند. ولی باید بدانیم که شیطان٬ مرحله به مرحله انسان را به سوی گمراهی می کشاند و خداوند فرموده است: « وَ لا تَتّبِعوا خُطُواتِ الشَّیطانِ » از گام های شیطان پیروی نکنید. (بقره٬ ۱۶۸) این پرسه زدن ها کم کم به چشم چرانی٬ غیبت٬ تهمت٬ مسخره کردن دیگران٬ روزه خوردن٬ دعوا کردن٬ بزهکاری٬ اعتیاد و ... می انجامد. بنابراین پدر و مادرها باید هشیار باشند و فرزندانشان را از کودکی٬ تربیت قرآنی نمایند تا دل های آنان٬ مایل به مساجد - که بهترین مکان های شهر هستند - باشد٬ نه بازارها - که بدترین مکان هستند.- آموختن قرآن و علم و دانش به فرزندان٬ از وظایف مهمّ والدین است که باید جدّی گرفته شود. متأسّفانه امروز کم نیستند پدرانی که خود٬ در مسجد به عبادت مشغولند و فرزندان جوانشان به ولگردی و روزه خوردن و عیش و نوش می پردازند و کاری به کار فرزندانشان ندارند! و این٬ برای یک جامعه ی اسلامی بسیار زشت است. چند سال پیش که خدای سبحان٬ توفیق داد و در ماه رمضان٬ به عُمره مشرّف شدیم٬ در شهر مدینه٬ یکی از نکاتی که توجّهم را جلب کرد٬ این بود که به جز یکی٬ دو مورد٬ اصلا موتورسواری در خیابان ها دیده نمی شد و جالب آن که وقتی اتومبیل ها به زائرانی که از مسجد النّبی (ص) خارج یا به آن وارد می شدند٬ می رسیدند٬ به احترام آنان توقّف می کردند و این٬ واقعا صحنه ی زیبایی بود. راستی٬ در همین ماه مبارک رمضان٬ تاکنون در شهر خواف٬ چند مورد از رانندگی های وحشتناک رانندگان اتومبیل را مشاهده کرده ام؛ رانندگی با سرعت غیرمجاز٬ حتّی در داخل کوچه ها٬ ویراژ رفتن ها٬ عدم توجّه به حقّ تقدّم و شوخی کردن با دوستان و سبقت گرفتن از همدیگر و نزدیک کردن خودروی سواری خود٬ به اتومبیل دیگر و ... و این سؤال بارها به ذهنم خطور کرد که اگر در ماه رمضان٬ «اصلاح» نشویم٬ کی اصلاح خواهیم شد؟!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 26 تیر 1393 :: نویسنده : ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی
نظرات ()
جمعه 17 مرداد 1393 07:02 ب.ظ
خوشبختی یعنی دیدن داشته ها و تلاش برای به دست آوردن نداشته ها...

سلام و خداقوت دوست عزیز

آپم ... داغ داغ ..
ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام٬ ممنون!
جمعه 27 تیر 1393 07:32 ب.ظ
سلام
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: « برای مسلمان٬ جایز نیست که برادر مسلمانش را دچار ترس و هراس کند. » و « کسی که همسایه اش از اذیّت و آزارش در امان نباشد٬ وارد بهشت نمی شود. » و « مسلمان کسی است که مردم از دست و زبانش آسوده باشند. » و « مؤمن کسی است که آن چه برای خود می پسندد٬ برای برادر (مسلمان) خود نیز بپسندد. »
طاعات وعباداتتان مقبول حق.
ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام ٬ سپاسگزارم٬ عبادات شما هم قبول باشه٬ در پناه خدا!
جمعه 27 تیر 1393 07:30 ب.ظ
سلام آقای ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی

شب قدر شب بیدار شدن است نه بیدار ماندن! اگر بیدار شدیم؛برای در خواب ماندگان ؛ دعا کنیم!
برای جوانان عزیز،بیماران،دوستان و...امیدوارم دعاهایتان مستجاب و آرزوهایتان برآورده گردد ان شا الله

مطالب خوبی را در این پست مرقوم داشته اید،قابل تامل است نگاه اجمالی و خوبتان ستودنیست...بنظرم ما هم باید برای جوانان ارزش قایل شویم، به آنها مسولیت دهیم ،شرایط آنها را دریابیم،پای صحبت و درد دل آنها و نیازهایشان بنشینیم تا با اعمال و رفتارمان بتوانیم تاثیر گذار باشیم
چرا؟ یکی در خیابان و دیگری در مسجد؟! موفق باشید
ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام برادر عزیز و همکار بزرگوار٬ از لطف شما ممنونم! - کاملا درست می فرمایید؛ به نظر من هم والدین و جامعه بیش از خود چنین جوانانی مقصّرند و باید از آنان شروع کرد. خداوند متعال در وصف اصحاب کهف می فرماید: « اِنّهُم فِتیَة ءامَنوا بِرَبِّهِم وَ زِدناهُم هُدی » آن ها جوانانی بودند که به پروردگار خود ایمان آوردند و ما بر هدایتشان افزودیم. (کهف٬ ۱۳) و می دانیم که چون قلب جوانان پاک است٬ آمادگی بیش تری برای پذیرش سخن حق را دارند؛ بنابراین بیش تر یاران و پیروان انبیا به خصوص پیامبر گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) را جوانان تشکیل می دادند. ممنون از حضور و اظهار نظر اندیشمندانه تان. سربلند و سعادتمند باشید٬ التماس دعا!
جمعه 27 تیر 1393 05:31 ب.ظ
من از معبود یکتایم فقط یک چیز می خواهم
نگیرد هرگز از قلبت امید استجابت را

سلام
التماس دعا
ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام بزرگوار٬ طاعات قبول؛ محتاج دعایتان هستم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.