درباره وبلاگ
نظرسنجی
به نظر شما اجرای نظام 3-3-6 و شروع آن در سال تحصیلی (92-91) تا چه حد موفّق بوده است؟


جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به وسعت آسمان
                     
« لَقَد نَصَرَکُمُ اللهُ فی مَواطِنَ کَثیرَةٍ وَ یَومَ حُنَینٍ اِذ اَعجَبَتکُم کَثرَتُکُم فَلَم تُغنِ عَنکُم شَیئًا وَ ضاقَت عَلَیکُمُ الاَرضُ بِمارَحُبَت ثُمَّ وَلَّیتُم مُدبِرینَ ثُمَّ اَنزَلَ اللهُ سَکینَتَهُ عَلی رَسولِهِ وَ عَلَی المُؤمِنینَ وَ اَنزَلَ جُنُوداً لَم تَرَوها وَ عَذَّبَ الَّذینَ کَفَرُوا وَ ذلِکَ جَزاءُ الکافِرینَ ثُمَّ یَتُوبُ اللهُ مِن بَعدِ ذلِکَ عَلی مَن یَشآءُ وَ اللهُ غَفورٌ رَحیمٌ » (توبه٬ ۲۷-۲۵)
« قطعاً خداوند شما را در مواضع بسیاری یاری کرده است و نیز در روز حُنَین٬ آن هنگام که شمار زیادتان شما را به شگفت آورده بود. ولی به هیچ وجه از شما دفع (خطر) نکرد و زمین با همه ی فراخی بر شما تنگ گردید٬ سپس در حالی که پشت به دشمن کرده بودید٬ برگشتید. آن گاه خدا آرامش خود را بر فرستاده ی خود و بر مؤمنان فرود آورد و سپاهیانی فرو فرستاد که آن ها را نمی دیدید٬ و کسانی را که کفر ورزیدند٬ عذاب کرد و سزای کافران٬ همین بود. سپس خدا بعد از این (واقعه) توبه ی هر کس را بخواهد٬ می پذیرد و خدا آمرزنده ی مهربان است. »
   در ماه شوّال سال هشتم هجری پس از فتح مکّه٬ دو قبیله ی هوازن و ثقیف برای جنگ با رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در درّه ی حُنَین (بین مکّه و طائف) جمع شدند. آن ها با زنان٬ فرزندان٬ اغنام٬ احشام و اموال خود و به فرماندهی مالک بن عوف نصری آماده ی کارزار با مسلمانان بودند و تعدادشان به ۲۰ هزار نفر می رسید.
    هوازن قبلاً هم با قریش جنگیده بودند؛ این نبرد به دلیل آن که آن ها در ماه حرام به مکّه حمله کرده بودند٬ موسوم به جنگ فُجّار بود؛ در آن زمان حضرت محمّد (ص) نوجوان بودند و با دادنِ تیر به عموهایشان٬ در این جنگ شرکت داشتند. امّا اکنون با فتح مکّه - شهری که برای همه ی اعراب مهم بود و اهمّیّت مذهبی٬ سیاسی و تجاری داشت - توسّط مسلمانان و شکستن بت های معروف مشرکان٬ غیرت ملّیِ آنان به جوش آمده بود و قصد براندازیِ اسلام را داشتند و برای آن که هیچ کدام از میدان جنگ فرار نکنند٬ زن و فرزندان٬ اموال و گوسفندان خود را همراهشان آورده بودند.پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) برای مقابله با آنان با لشکری که تعداد آن به ۱۲ هزار نفر می رسید٬ حرکت کردند. برخی از مسلمانان با دیدن کثرت و فزونیِ لشکر اسلام٬ با خود گفتند: امروز بر اثر کم بودن تعدادمان شکست نخواهیم خورد و با وجودِ این همه سرباز و رزمنده٬ قطعاً پیروز خواهیم شد. کافران با آگاهی از آمادگی و حرکت سپاه اسلام٬ در درّه ها و کوه های حنین کمین کردند. سپاه اسلام بامداد٬ قبل از آن که هوا کاملاً روشن شود٬ به درّه ی حُنین رسیدند. جنگجویان هوازن ناگهان به مسلمانان حمله ور شده شروع به تیراندازی به طرف آنان کردند. آن ها تیراندازانِ ماهری بودند. بسیاری از مسلمانان٬ غافلگیر شده و فرار نمودند؛ فقط تعداد کمی از مسلمانان از مهاجرین و انصار٬ در کنار پیامبر ماندند.  در این هنگام٬ رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) از قاطر پیاده شدند و افسار آن را به ابوسفیان بن حارث دادند و روی تخته سنگی رفته٬ شروع به خواندن اشعار حماسی نمودند و خطاب به یارانشان فرمودند:
   « اَنَا النَّبِیُّ لا کَذِب                                   اَنَا ابنُ عَبدِالمُطَّلِب »
« کجا می روید؟ آیا مرا نمی بینید؟ من رسول خدا هستم و این٬ سخنی دروغ نیست؛ من فرزند عبدالمطّلب هستم. ای جماعت مهاجر! ای جماعت انصار! ای کسانی که در حُدَیبیه اطراف من بودید! فرار نکنید و اینجا بیایید. » پیامبر اکرم (ص) با شجاعت و شهامت تمام٬ شمشیر را در دست گرفته و شخصاً وارد معرکه شدند.حضرت عبّاس (رض) عموی پیامبر نیز٬ به فرمان آن حضرت٬ سردارانِ دسته های لشکر را برای جنگیدن تحریک می کردند. در نتیجه مسلمانانی که بر اثر غافلگیر شدن٬ عقب نشینی کرده بودند٬ دوباره به میدان آمدند و تعدادی از آنان به فرمان آن حضرت (ص) با دور زدن تنگه٬ توانستند برخی از مشرکان را به قتل برسانند و بیش تر آنان را اسیر نمایند و تعدادی از کافران پا به فرار گذاشتند و جنگ با پیروزیِ سپاه اسلام خاتمه یافت. از مسلمانان٬ فقط چهار یا شش نفرشهید شدند و از کافران٬ هفتاد و یک نفر به هلاکت رسیدند. مسلمانان از این واقعه درسی مهم فرا گرفتند و دانستند آن چه باعث پیروزیِ آنان می شود٬ کمک و یاریِ خدا است٬ نه فزونیِ لشکر و سلاح و تجهیزات جنگی؛ بنابراین باید از ابزار مادّی و ظاهری استفاده نمود٬ ولی نباید بر آن تکیه نماییم و از امداد غیبی و کمک و یاریِ خدای سبحان٬ غافل شویم. هم چنین اگر در سختی ها و مشکلات٬ بر خدا توکّل کنیم و صبر و استقامت داشته باشیم٬ به موفّقیّت خواهیم رسید. ویژگی مهمّ دیگر٬ شجاعت و شهامت است که باید آن را در خود تقویت نماییم و لازمه ی آن٬ داشتن ایمانی قوی به خدای قادر متعال می باشد. پیامبر گرامی مان (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آن قدر شجاع و دلیر بودند که حضرت علی (رض) با آن همه شجاعت و پهلوانی٬ می فرمایند: « ما در سختی های جنگ٬ زمانی که جنگ به اوج خود می رسید٬ به رسول خدا (ص) پناه می بردیم و در آن هنگام٬ هیچ کس از آن حضرت به دشمن نزدیک تر نبود. »

منابع:
۱- امام بخاری٬ محمّد بن اسماعیل (رح)٬ صحیح بخاری٬ مترجم: عبدالعلی نوراحراری٬ جلد چهارم٬ تربت جام: انتشارات شیخ الاسلام احمد جام٬ چاپ اوّل٬ ۱۳۸۸ ٬ باب ۵۴ ٬ حدیث ۴۳۱۴ ٬ ۴۳۱۵ ٬ ۴۳۱۶ و ۴۳۱۷ .
۲-محمّد میال٬ تاریخ اسلام٬ مترجم: مولانا نذیر احمد سلامی٬ مشهد: خاطره٬ چاپ اوّل٬ ۱۳۹۰ ٬ صص ۱۴۰-۱۳۷ و صص ۱۶۴-۱۶۳.
۳-کونستان-ویرژیل-گیورگیو٬ محمّد پیغمبری که از نو باید شناخت٬ مترجم: ذبیح الله منصوری٬ انتشارات مجلّه ی خواندنی ها٬ صص ۴۰۴-۴۰۰.
۴-ابوخلیل٬ شوقی (دکتر)٬ اطلس سیره ی نبوی٬ ترجمه ی زینه فتحی٬ مشهد: پاپلی٬ اوّل٬ ۱۳۸۹ ٬ ص ۲۲۵ و ۲۶۶.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 25 شهریور 1393 :: نویسنده : ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی
نظرات ()
چهارشنبه 2 مهر 1393 08:08 ب.ظ
میکشم بر لوح دل طرح و نمای مدرسه
تا بماند در دلم جغرافیای مدرسه
میشوم مست از هیاهوی کلاس
نیست صفایی چون صفای مدرسه
ماه مهر میثاق میبندیم با
دوستان با وفای مدرسه
کوکب بخت من اندر آسمان دست تو
ای معلم ای همای مدرسه
هر که نابیناست بینا میشود
با تو در دارالشفای مدرسه
کشتی طوفان زده ای نوح با تدبیر تو
میشود آرام به دست ناخدای مدرسه
شد حیاتم دست تو بعد از خداوند کریم
ای معلم ای خدای مدرسه

سلام همکار خوبم
مهرتان پرمهر
ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام٬ ممنون! آغاز سال جدید تحصیلی بر شما هم مبارک باد! خوش آمدید! موفّق و پیروز باشید!
چهارشنبه 2 مهر 1393 10:56 ق.ظ
سلام . مطلب زیبا و آموزنده ای بود . سپاس
ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام٬ ممنون!
شنبه 29 شهریور 1393 10:52 ب.ظ
جناب اقای خلیلی پور باسلام و عرض تبریک سال جدید تحصیلی به شما به پاس تقدیر از کارهای قرانی شما در این وبلاگ امسال هرماه مجله رشد تکنولوژی اموزشی را برایتان خواهم فرستاد.در صفحه جلد ان مطلبی قرانی اموزشی از خودم چاپ می شود.لطفا نشانی پستی خود را برایم ارسال کنید باتشکر
ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام بر شما برادر بزرگوار؛ ممنون! من هم متقابلاً به شما استاد گرامی و معلّم فرهیخته تبریک می گویم. شما قبلاً هم نسبت به بنده لطف و محبّت داشته اید و من صمیمانه از مهربانی و لطف فراوان شما سپاسگزارم! چشم٬ در پناه خدا!
شنبه 29 شهریور 1393 07:25 ب.ظ
باز می آید صدای مدرسه
بانگ شادی هوی و های مدرسه
مرغ دل پر می زند از اشتیاق
در هوای با صفای مدرسه
زنگ تفریح است و خوش پیچیده است
عطر بازی در فضای مدرسه
بوی مهر و مهربانی میدهد
ماه مهر و ابتدای مدرسه
از میان خاطرات کودکی می روم
تا جای جای مدرسه
ناظم مدرسه می گوید : سلام
بچه های با وفای مدرسه
جایتان در قلب ما ،
خوش آمدید
پایتان بر چشمهای مدرسه

سلام بزرگوار
ممنون از الطافتون
ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام همکار گرامی! شروع سال تحصیلی و آغاز به کار دوباره ی وبلاگ نویسی تان را تبریک می گویم! از این که تصمیم گرفتید ادامه دهید٬ واقعاً خوش حال شدم! سربلند باشید!
شنبه 29 شهریور 1393 07:23 ب.ظ
بر آنکه کنار تخته فرسود، سلام

خود سوخت ولی روشنی افزود، سلام

بر موی سپید و تن افتاده زتاب

بر دست و بر انگشت گچ آلود سلام

ابوالقاسم محمد خلیلی پور رودی سلام٬ ممنون! آغاز سال جدید تحصیلی بر شما مبارک باد! موفّق و پیروز باشید!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.